وایتکس در پیشگیری از کرونا هیپوکلریت سدیم | کاربردهای عجیب و غریب وایتکس هیپوکلریت سدیم

وایتکس در پیشگیری از کرونا هیپوکلریت سدیم | کاربردهای عجیب و غریب وایتکس هیپوکلریت سدیم

وایتکس در پیشگیری از کرونا

وایتکس در پیشگیری از کرونا (هیپوکلریت سدیم) | کاربردهای عجیب و غریب وایتکس (هیپوکلریت سدیم) :

هیپوکلریت سدیم چیست؟

هیپوکلریت سدیم (Sodium hypochlorite) که با نام وایتکس نیز شناخته می شود یک ماده شیمیایی با فرمول شیمیایی NaClO است.

این ماده شیمیایی پر کاربرد به شکل مایع بوده و از سفید کننده های محبوب و رایج بازار جهانی است.

یکی از نام های دیگر وایتکس، آب ژاول است. جالب است بدانید که وایتکس در قاره های گوناگون این کرده خاکی نام های دیگر و به اصطلاح بومی سازی شده دیگری نیز دارد؛ به عنوان مثال واروکینا، آموکینا و بلیچ از دیگر نام های پرکاربرد وایتکس در کشورهای دیگر جهان است.

هیپوکلریت سدیم یا آب ژاول محلولی است که علاوه بر نقش سفید کنندگی، در نقش های دیگری نظیر گند زدایی و بو زدایی نیز به کار می رود و مورد استفاده قرار می گیرد.

آب ژاول یا وایتکس را می توان محلولی زرد رنگ معرفی کرد که طعم و بویی تند داشته و در دل خود 10 تا 20 درصد هیپوکلریت سدیم در آب دارد.

از آن جایی که هیپوکلریت سدیم در دل خود عنصر کلر را جای داده است، با ورود آن به آب، می تواند به راحتی از خود خاصیت صد عفونی کنندگی نشان دهد چرا که یک سفید کننده کلردار است.

حتما به یاد داشته باشید که محلول هيپوکلريت سديم به شدت ناپايدار است و نباید آن را در نزدیکی و مجاورت نور و گرما قرار داد چرا که تجزیه شده و به راحتی می تواند اکسیژن آزاد نماید.

اگر این اتفاق رخ دهد، از عملکرد و کارایی خوب آن کاسته می شود و قدرت سابق را ندارد.

همیشه سعی بر این است که آب ژاول در ظروف مات و کاملا دور از گرما و نور خورشید نگهداری یا انبار شود.

کاربرد های مهم هیپوکلریت سدیم

تا به اینجا با ماهیت و ساختار هیپوکلریت سدیم آشنا شدیم و متوجه شدیم که اساسا آب ژاول یا وایتکس چه ماده ای است و چه نقش هایی را ایفا می کند.

در ادامه سفیر آزما کیان قصد دارد تا شما را با کاربردهای مهم خانگی و صنعتی آب ژاول بیشتر آشنا کند. با سفیر آزما کیان همراه باشید.

     کاربرد هیپوکلریت سدیم به عنوان تصفیه کننده

همان طور که از ابتدای مقاله تا کنون بارها اشاره شد، هیپوکلریت سدیم یک ماده ضدعفونی کننده بسیار قوی است. در صنایع زیادی نیز از این ترکیب شیمیایی بهره برده می شود.

یکی از کاربردهای آب ژاول یا وایتکس استفاده به عنوان ماده ضدعفونی کننده جهت از بین بردن انواع ویروس ها و باکتری ها است.

از این ترکیب شیمیایی می توان جهت حذف میکروارگانیسم های موجود در آب استفاده کرد و به وسیله آن به سالم سازی و تصفیه آب کمک شایانی کرد

همچنین می توان امکان جلوگیری از انتقال بیماری های آب را با وایتکس یا آب ژاول به راحتی میسر ساخت.

جالب است بدانید که برخی اوقات در موارد خاص بوی فاضلاب بسیار اذیت کننده است و تحمل کردن آن کاری سخت و طاقت فرسا است.

برای راحت شدن از بوی تند و بد فاضلاب ها، هیپوکلریت سدیم را به آن اضافه می کنند تا بوی تند و بد آن با کاهش رو به رو شود.

      هیپوکلریت سدیم در دندانپزشکی

استفاده از این ضدعفونی کننده قوی حتی به دندانپزشکی ها نیز راه پیدا کرده است و در این شاخه از علم پزشکی، شاهد استفاده از محلول هیپوکلریت سدیم با درصدهای پایین هستیم.

عمدتا در علم دندانپزشکی برای شست و شوی داخل کانال ریشه دندان، در مواردی نظیر برداشت لایه و بافت مرده، تمیز کردن و سفید کردن بافت سخت دندان، شست و شوی کانال های ملتهب لثه و در آخر به جهت جلوگیری از تغییر رنگ دندان ها از هیپوکلریت سدیم استفاده می شود.

به طور کل دکترهای دندانپزشک همگی معتقد هستند که محلول های هیپوکلریت سدیم در درصدهای پایین یک شستشو دهنده قوی و ارزان مخصوص ضدعفونی کردن دهان، دندان و کانال های لثه است.

      هیپوکلریت سدیم در سفید کننده و گندزدایی

از این ترکیب شیمیایی با توجه به ساختار و ماهیت خاصی که دارد و به خصوص وجود یون کلر، می توان به عنوان سفید کننده، گند زدا و در مواردی نیز برای زدودن بوی بد استفاده کرد.

اثرات زیست محیطی هیپوکلریت سدیم

جالب است بدانید که آب ژاول یا وایتکس، روی بدن موجودات زنده آثار مخربی دارد اما کاملا برعکس آن، دوستدار محیط زیست است!

آب ژاول دارای اثرات تخریبی بسیار کم بر روی محیط زیست است.

دلیل این موضوع به یون هیپوکلریت موجود در این ترکیب شیمیایی بر می گردد چرا که این یون سریعا از بین می رود اما بدن موجودات زنده می تواند این یون را به خود جذب کند.

از اصلی ترین نگرانی هایی که برای استفاده بیش از اندازه آب ژاول وجود دارد، تمایل این ترکیب شیمیایی به تشکیل و ساخت ترکیبات آلی کلری است که پایدار نیز هستند.

نگرانی در این موضوع از جایی شروع می شود که بدن موجودات زنده، این ترکیب های آلی کلری را جذب کرده و به راحتی وارد زنجیره غذایی خود می کند.

خرید هیپوکلریت سدیم در تهران

یکی از محصولات شیمیایی ارائه شده توسط سفیر آزما کیان، آب ژاول یا وایتکس است.

شما می توانید هیپوکلریت مورد نیاز خود را از فروشگاه معتبر و برجسته سفیر آزما کیان با قیمتی مقرون به صرفه و رقابتی و در عین حال با کیفتی استاندارد تهیه کنید.

سفیر آزما کیان توانسته است با دهه ها حضور فعال و پر رنگ در بازار عرضه مواد شیمیایی کشور عزیزمان ایران، نیازهای خریداران مواد شیمیایی را به خوبی بر طرف کرده و گام مهم و بلندی در زمینه اعتماد سازی خریداران به کیفیت محصولات ارائه شده از سوی این شرکت بردارد.

شما خریداران گرامی مواد شیمیایی می توانید با مراجعه به وب سایت رسمی سفیر آزما کیان از جدیدترین وضعیت و قیمت مواد شیمیایی عرضه شده کسب اطلاع کنید و چنان چه پیش از خرید چالش و سوالی در ذهن دارید با مشاوران و کادر فنی سفیر آزما کیان مطرح نمایید.

 

وایتکس در پیشگیری از کرونا

سفیر آزما کیان، شرکت فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی از برترین برند های دنیا

با تشکر مجله دانش شیمی و تیم پایان نامه من

با ما در تماس باشید : 09357007743