نهفتگی و باکتری های عفونی برای فرار از آنتی بیوتیک ها | سفیر آزما کیان مواد شیمیایی آزمایشگاهی

نهفتگی و باکتری های عفونی برای فرار از آنتی بیوتیک ها

نهفتگی و باکتری های عفونی برای فرار از آنتی بیوتیک ها

نهفتگی و باکتری های عفونی برای فرار از آنتی بیوتیک ها

نهفتگی و باکتری های عفونی برای فرار از آنتی بیوتیک ها :

 

تقریبا تمام باکتری های بیماریزا، تعدادی از واریانت های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک را تولید می کنند. این بدان معنی است که یک بخش قابل توجهی از باکتری ها در طی دوره های درمان با آنتی بیوتیک خود را زنده نگه می دارند.

در حالی که کاملا مشخص است که باکتری های پاتوژن قادر به تولید واریته های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک می  باشند، اما در واقع تعداد کمی از باکتری ها، از جمله برخی از پاتوژن های پرطرفدار طبیعت، می توانند در برابر آنتی بیوتیک ها مقاومت کنند و بدون تولید واریته های مقاوم از درمان آنتی بیوتیک ها فرار کنند.

محققان دانشگاه کپنهاگ اکنون یک پاسخ دارند. آنها نمونه هایی از بخش کوچکی از باکتری های بیماریزا را یافتند که در حالت خواب (دورمانت) قرار داشتند تا زمانی که خطر آنتی بیوتیک ها از آنها رفع شود. سپس وقتی که محیط ایمن شد، بیدار می شوند و کارهای معمول خود را از سر می گیرند.

پروفسور کنگ گردس (Kenn Gerdes) از گروه زیست شناسی دانشگاه کپنهاگ توضیح می دهد:

“ما باکتری های E.coli را از عفونت های دستگاه ادراری که با آنتی بیوتیک ها درمان شده بودند، مورد بررسی قرار دادیم و ظاهرا تحت کنترل بودند. در طول زمان، باکتری دوباره بیدار شد و دوباره شروع به فعالیت و گسترش کرد.”

این مطلب را از دست ندهید :
بوتانول مرک آلمان | خرید و فروش بوتانول مرک آلمان

این مطالعه که توسط پروفسور گردس (Gerdes) از UCPH و Boris Macek از دانشگاه تیبینگن (Tübingen) انجام شده است، در آخرین نسخه مجله  Science Signaling به تازگی منتشر شده است.

مکانیسم توقف رشد باکتری

آنتی بیوتیک ها معمولا توانایی رشد سلول های باکتری را هدف قرار می دهند، به این معنی که حالت نفهتگی باکتری ناشی از حمله است.

پروفسور Gerdes می گوید: “یک باکتری در خواب زمستانی مقاوم نیست. اما باکتری به طور موقت شرایط بد محیطی را تحمل می کند به این علت که رشد خود را متوقف می کند که به باکتری اجازه زنده ماندن و مقاومت در برابر اثرات آنتی بیوتیک را می دهد.”

به طور ژنتیکی، باکتری های در حالت نهفتگی، خصوصیات مشابه با سایر باکتری ها در یک جمعیت خاص دارند، به عنوان مثال، جمعیت E. coli. بنابراین، در حال حاضر، هیچ قاعده ای روشن نیست که چرا بعضی از باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک ها را زنده می مانند، در حالی که دیگران فاقد چنین توانایی هستند.

محققان از روش جدیدی برای مطالعه آنچه در باکتری های ایجاد کننده بیماری اتفاق می افتد، استفاده می کنند که وارد فاز نهفتگی شده و در بدن پنهان می شوند.

آنزیم خواب زمستانی را تجزیه می کند

محققان آنزیمی را در باکتری هایی که در حالت نهفتگی هستند، یافته اند که باعث تسریع در روند نهفتگی می شود که این امر به نوبه خود به باکتری این اجازه را می دهد که از حمله آنها جلوگیری شود.

این مطلب را از دست ندهید :
سرطان و افزایش آمار جهانی

پروفسور Gerdes می گوید: “کشف آنزیم نهفتگی پایه خوبی برای توسعه آینده ماده ای است که قادر به مبارزه با سلول های باکتری های نهفته است.”

مسیر پیش رو آسان نخواهد بود و سالها کار سخت، تخصص و منابع مالی تحقیق برای توسعه آنتی بیوتیک جدید را نیاز دارد. به نظر پروفسور Gerdes، واضح است که دانمارک باید نقش اصلی را در زمینه این تحقیق بازی کند.

وی گفت: “آنزیم کشف شده یک برنامه زنده ماندن را فراهم می کند که تقریبا برای همه باکتری های ایجاد کننده بیماری امکان زنده ماندن در طبیعت و مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در بدن را ایجاد می کنند. توسعه یک آنتی بیوتیک که این برنامه را هدف قرار می دهد پیشرفت بزرگی خواهد بود.”

 

سفیر آزما کیان، شرکت فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی از برترین برند های دنیا

توجه: تمامی ماده ها و کیت تحقیقاتی از بیش از ۲۰۰ برند و تامین کننده موجود می باشد!

جهت خرید مواد شیمیایی آزمایشگاهی، تنها کافیست که با ما تماس بگیرید:

02166074277   –   ۰۹۱۲۸۳۰۸۰۹۱  –  ۰۹۳۵۷۰۰۷۷۴۳

با تشکر مجله دانش شیمی و تیم پایان نامه من

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *