معرف | شناساگر

معرف | شناساگر

معرف | شناساگر

معرف ( شناساگر ) : شناساگر (معرف) چیست؟ شناساگرها (Indicators) موادی طبیعی و یا شیمیایی هستند که برای مشخص شدن محیط اسیدی یا بازی مورد استفاده قرار می گیرند.طریقه استفاده از آنها به این شکل است که تغییر رنگ باعث شناسایی اسید و باز می شود و بر حسب PH محلولی که در آن حل می شوند رنگ متفاوتی به خود می گیرند. انواع شناساگر ها شناساگر های شیمیایی:

از مهمترین شناساگر های شیمیایی می توان به کاغذ لیتموس ( تورنسل )،فنل ﻓﺘﺎﻟﺌﯿﻦ و متیل اوراﻧﮋ اشاره کرد. فنل ﻓﺘﺎﻟﺌﯿﻦ (Phenolphthalein) فنل فتالئین ماده جامد سفید رنگی است که در واقع به صورت پودری ریز دانه می باشد و در آزمایشگاه از محلول الکلی آن استفاده می کنند.

این شناساگر در محیط اسیدی و خنثی بی رنگ و در محیط قلیایی به رنگ قرمز ارغوانی در می آید.نکته جالب راجع به این ماده این است که در محیط قلیایی قوی باز هم بی رنگ می شود که این اتفاق به تغییرات در ساختار رزونانسی فنول فتالئین برمیگردد.

این مطلب را از دست ندهید :
نمایندگی فلوکا در ایران | نمایندگی fluka در ایران

فرمول ساختاری فنول فتالئین: فنل فتالئین اغلب برای باز ها مورد استفاده قرار میگیرد و در PH های بین ۳ تا ۷ کاربرد دارد.فرمول شیمیایی آن به صورت C20H14O4 می باشد و نکته دیگر آنکه این شناساگر خود یک اسید ضعیف است. کاغذ لیتموس (Litmus) کاغذ لیتموس (تورنسل) یکی از مهم ترین و پر کاربرد ترین شناساگر های اسید و باز می باشد.

در محیط اسیدی قرمز رنگ،در محیط قلیایی آبی رنگ و در محیط خنثی به رنگ بنفش در می آید.به طور کلی در PH کمتر از ۴.۵ قرمز،در PH بالاتر از ۸.۳ آبی و ما بین این دو عدد بنفش می باشد. فرمول ساختاری لیتموس:

کاغذ لیتموس (تورنسل): متیل اورانژ (Methyl orange): یکی دیگر از شناساگر های اسید و باز متیل اورانژ (متیل نارنجی) می باشد که معمولا برای شناسایی محیط اسیدی بیشتر کاربرد دارد.این ماده در محیط اسیدی قرمز،در محیط قلیایی زرد و در محیط خنثی نارنجی رنگ می شود و فرمول شیمیایی آن به صورت C14H14N3NaO3S می باشد.

این مطلب را از دست ندهید :
رزین پلی استر مجسمه سازی | پلی استر | مجسمه پلی استر | رنگ کردن مجسمه پلی استری

فرمول ساختاری متیل اورانژ: شناساگر های طبیعی: در گذشته از عصاره های طبیعی مانند گلبرگ های گل بنفشه و گل سرخ و عصاره کلم قرمز برای شناسایی اسید و باز استفاده می کردند.

به این صورت که مقداری از این عصاره های طبیعی را روی کاغذ کشیده و با پاشیدن اسید یا باز روی آن و مشاهدهء تغییر رنگ ایجاد شده،اسیدی یا بازی بودن مواد مختلف را مشخص می کردند.

 

سفیر آزماکیان، شرکت فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی از برترین برند های دنیا

مرکز فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی، فروش مواد آزمایشگاهی، فروش کیت تحقیقاتی و تجهیزات آزمایشگاهی از معتبر ترین برندهای دنیا از جمله سیگما آلدریچ، مرک آلمان، ترموفیشر، پرومگا و …

با تشکر مجله دانش شیمی و تیم پایان نامه من

اشتراک این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


error: سفیر آزما کیان برند اول فروش مواد شیمیایی و آزمایشگاهی در ایران : 09357007743 فروش 24 ساعته