اسید فرمیک چیست ؟ | سفیر آزما کیان مواد شیمیایی آزمایشگاهی اسید فرمیک

اسید فرمیک چیست ؟

اسید فرمیک چیست اسید فرمیک ماده ای  است که ابتدا در طبیعت کشف شد . این اسید در به طور تصادفی در نیش حشرات یافت شد که می توان به مورچه زنبور اشاره کرد. به طور حیرت انگیزی فرمیک اسید در گیاهان گزش زا نیز دیده شده است . و این گیاهان حاوی این ماده گران بها هستند  برگ گزنه  یکی از این گیاهان است . ترکیب شیمیایی اسید فرمیک از ملکول های به هم چسبیده هیدروژنی تشکیل شده است. ریشه لغوی کلمه این ماده لاتینی است و از این طریق وارد علم پزشکی شده است . اولین بار از ترکیب تقطیر و تخریب مورچه به دست آمده است. اسید فرمیک چیست

اسید فرمیک از کجا کشف شد

در قرن 15 میلادی دانشمندان به این باور رسیدند که از جمع شدن مورچه ها در کنار هم بخاری ایجاد می شود . و این بخار خاصیت اسیدی دارد در آن زمان این پدیده به عنوان کشف بزرگ یاد می شد. در سال 1617  برای اولین بار طبیعت شناس انگلیسی جان ری اسید فرمیک را از تقطیر توده ی زیادی از مورچه های مرده بدست آورد.
این مطلب را از دست ندهید :
مواد آزمایشگاهی پرفروش سیگما آلدریچ و مرک آلمان با بهترین قیمت در ایران
ولی سنتز شیمایی آن توسط شیمیدان فرانسوی به نام ژوزف گیلوساک در سالهای بعد انجام شد. در نهایت شیمیدانی فرانسوی دیگری به نام مارسلین در سال 1855 توانست این ماده را به وسیله مواکسید .کربن سنتز کند دقیقا چیزی که الان داریم استفاده می کنیم.

اسید فرمیک چه خاصیتی دارد

این اسد با اکسید کننده های پر قدرت ، مانند الکلها و پراکسید هیدروژن شدیدا واکنش داده و منفجر می شود. این ماده سبب خوردگی آلمنیوم سرب آهن و فولاد می شود. نکته ااین ماده در برابر فولاد ضد زنگ کاملا بی اثر است ولی در مواردی عیار فولاد باعث مقاومت آن می شود . از واکنش این دو ماده با هم  (اسید و فولاد) گرما و CO2 ایجاد می شود.

کاربرد اسید فرمیک در صنایع

کاربرد اسید فرمیک در صنایع

این ماده به عنوان نگهدارنده مواد غذایی و آنتی باکتریال در غذا های دام و طیور استفاده می شود. برای تازه نگهداشتن چمن های مکان های ورزشی و خشک نشدن آنها از این ماده استفاده می شود.
این مطلب را از دست ندهید :
ادغام سیگما آلدریچ با مرک
این ماده پر کاربرد تا حد زیادی چمن ها تازه نگاه می دارد. کاربرد دیگر این ماده در نساجی دباغی و مرغداری هاست ، این ماده برای از بین بردن باکتری کشنده سالمونلا به غذای این جانواران اضافه می شود همچنین از این ماده برای خشبو کننده ها و اسپری ها  مورد استفاده قرار می گیرد.

سفیر آزما کیان شرکت فروش مواد شیمیای آزمایشگاهی از بهترین برند های روز دنیا

با تشکر از سیگما ایران

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *